Ako sa o financiách rozprávať s partnerom?

Financie sú dôležitou súčasťou života každého jednotlivca, no a v partnerskom vzťahu to platí viac než dvojnásobne. Prečo je potom také nepríjemné sa o financiách rozprávať s Vašim partnerom?

S partnerom pritom zdieľate aj spoločné výdavky. Ak už plánujete spoločnú budúcnosť, budete musieť finančné otázky riešiť oveľa častejšie. A to je aj ten správy čas, kedy sa začať o financiách baviť s partnerom.

Ako začať?

Radou číslo jedna je začať sa s partnerom baviť o financiách dostatočne skoro. Budete tak vedieť na čom ste, skôr ako to začne byť vážne. Dovtedy počúvajte a všímajte si každodenné výdavky partnera a ako nakladá so svojimi financiami. Získate tak informácie o tom, čo je pre nich dôležité a ako najlepšie v budúcnosti prerušiť mlčanlivosť o finančných témach.

Dobrou radou je začať od seba. Nie je dobré viesť o finančných záväzkoch či plánoch partnera výsluch. Ak sami prezradíte, že splácate hypotéku alebo naopak pravidelne investujete do akcií, môžete recipročne od partnera očakávať to isté.

Keď sa otvorí priestor na debatu o financiách, bavte sa skôr o ich zarábaní, nie o míňaní. Často sa totiž zameriavame viac na to, koľko a na čo míňame a čo nás koľko stojí. Ak chcete mať s partnerom otvorený vzťah o financiách, bavte sa aj o tom, ako chcete peniaze v budúcnosti zarábať.

Buďte čestní

Jedným zo základných stavebných kameňov otvorenej debaty o financiách je byť maximálne čestný a hovoriť o svojom finančnom stave pravdu.

Ak sa Váš vzťah posunie ďalej a vy ste neboli od začiatku čestný, nakoniec sa Vám to určite vypomstí. Aj keď sa rozhodnete spravovať si svoje financie oddelene, stav na účte jedného partnera bude mať vplyv aj na toho druhého.  

Hľadajte spoločné hodnoty a budujte si finančné ciele

Ideálnym spôsobom ako mať s partnerom otvorený vzťah v oblasti financií je zdieľať nielen spoločné hodnoty ale aj finančné ciele. Môžu nimi byť napríklad:

  • splácanie spoločnej hypotéky na bývanie,
  • pravidelné investovanie pre vytváranie spoločného finančného majetku alebo
  • sporenie pre dieťa.

Veľmi dôležité je pritom na jednej strane vytvoriť férový systém, na druhej však byť aj tímový hráč.

Ak zarábate oveľa viac ako Váš partner, ktorý navyše spláca úver z minulosti, pomáhajte mu s jeho splatením. Spravíte tak so splatenia úveru tímovú prácu, nie bremeno svojho partnera. Alebo sa starajte o bežné každodenné výdavky, aby Váš partner zvládal prispievať na spoločný nájom. V opačnom prípade sa medzi vami môže vytvoriť finančná priepasť, ktorá Vám neskôr znepríjemní akúkoľvek diskusiu o financiách.

Zhrnutie

Ak už ste pripravení začať s partnerom diskusiu o financiách, rozhodne to berte zvoľna a nenútene. Vždy keď sa dá, príležitosť si vytvorte tak, že spomeniete článok alebo podcast, ktorý ste čítali alebo počúvali, či reklamu, ktorá Vás zaujala.

Rozhodne začnite od menej citlivých tém, kým sa dostanete k tým citlivejším ako finančné záväzky voči rodine, úvery alebo finančná minulosť.

Neváhajte však príliš dlho. Zdravé financie sú pre partnerský vzťah veľmi dôležité a včasná diskusia o príjmoch a výdavkoch či finančných cieľoch Vás môže zachrániť pred bolestivými hádkami, prípadne rozchodom.

Ak si neviete dať rady s hypotékou, sporením či poistením, obráťte sa na Dr. Finance a my vyšetríme Vaše financie.

Mám záujem o nezáväznú konzultáciu