Hypotéka na pozemok

Ak plánujete stavať dom, vždy na to potrebujete stavebný pozemok. Niekto stavebný pozemok zdedí alebo kúpi z vlastných úspor. No ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, môžete na kúpu pozemku získať peniaze prostredníctvom hypotekárneho úveru.

V tomto článku sa pozrieme na to, aké možnosti pre získanie úveru na kúpu pozemku máte a aké sú ich výhody.

Kľúčové kritériá pri financovaní kúpy pozemku

Najlacnejší spôsob financovania kúpy pozemku  je účelový hypotekárny úver.

Ak chcete kupovať pozemok, ktorý nie je zapísaný ako stavebný, treba doložiť územno-plánovaciu informáciu alebo stavebné povolenie, ktoré slúžia k preukázaniu, že pozemok je určený na výstavbu.

Ďalším kritériom je prístupová cesta k  tomuto pozemku pre efektívne zabezpečenie prístupu k nemu, ktoré je podmienkou financujúcej banky. Túto podmienku možno splniť nasledovne:

  • spoluvlastníckym podielom na prístupovej ceste,
  • zriadením vecného bremena s právom prechodu alebo
  • prístupovou cestou vo verejnom vlastníctve.

Taktiež budete potrebovať znalecký posudok pre určenie hodnoty vybraného pozemku, výška financovania hypotékou sa odvíja od nižšej z hodnôt. To znamená, ak sa líši hodnota pozemku v znaleckom posudku a kúpna cena, banka poskytne % financovania z nižšej hodnoty. Výška financovania sa v jednotlivých bankách líši a obvykle sa pohybuje medzi 60 – 90%, najmä v závislosti od lokality, či iných faktorov.

Tip: Banka, ktorá Vám vie poskytnúť najväčšie % financovania nemusí byť pre Vás najvhodnejšou alternatívou aj pri výstavbe.

Vyššiu výšku financovania možno dosiahnuť  založením inej nehnuteľnosti. Najčastejšou alternatívou je dozaloženie rodičovskej nehnuteľnosti.

Je možné získať bezúčelový úver (americkú hypotéku) so založením pozemku?

Špecifikom tohto spôsobu financovania je to, že nemusíte preukazovať účel – teda na čo plánujete poskytnuté financie použiť. Predmetný pozemok už samozrejme musíte mať vo vlastníctve bez hypotéky.

V prípade americkej hypotéky môžete založiť akúkoľvek nehnuteľnosť a vďaka tomu získať 100% financií na kúpu akéhokoľvek pozemku.

Viac sa o americkej hypotéke a praktických spôsoboch jej využitia pri financovaní môžete dočítať v samostatnom článku.

Zhrnutie

Je možné získať 100 % na kúpu pozemku?

Ak chcete získať 100% na kúpu pozemku, dozaložte inú nehnuteľnosť alebo použite stavebný/spotrebný úver. Ako sme si vysvetlili, ak nemáte dostatok dostupných finančných prostriedkov , aj kúpu pozemku určeného na výstavbu domu možno financovať prostredníctvom úveru. Preto sa ako vhodnejší spôsob financovania na tento účel môže javiť bezúčelová americká hypotéka.

Ktoré náležitosti sledovať pri kúpe pozemku ?

Stavebné povolenie, lokalita, Inžinierske siete vedúce na pozemok, prístupová cesta, na koľkých % pozemku môžete stavať.

Ako vyberať banku pri kúpe pozemku, na ktorom chcete následne stavať ?

V takomto prípade vyberajte banku, ktorá Vám dokáže poskytnúť obe hypotéky. To znamená hypotéku na pozemok i hypotéku na stavbu domu s plynulým čerpaním finančných prostriedkov. Totižto pri výstavbe domu púšťa banka peniaze na tranže ako postupne dokončujete nehnuteľnosť. Ak ste v situácii, že nemáte dostatok voľných financií a potrebujete zafinancovať nielen výstavbu ale aj kúpu pozemku prostredníctvom hypotéky, obráťte sa na nás a my Vám navrhneme to najvýhodnejšie riešenie na mieru.

Mám záujem o nezáväznú konzultáciu