Investovanie cez mobilné aplikácie – áno alebo nie?

Investovanie u nás v poslednom období naberá na popularite. Viac a viac ľudí sa k nemu dostáva aj prostredníctvom rôznych mobilných aplikácií, ktoré prehlasujú, že s nimi je investovanie jednoduché, dostupné a lacné – prípadne „zadarmo“.

Je to však ten správny spôsob investovania? V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, pre koho je takýto spôsob investovania vhodný, aké sú jeho výhody a špecifiká.

Priateľské a intuitívne prostredie

Jedným z hlavných lákadiel investičných aplikácií je ich jednoduché, farebné a celkovo priateľsky pôsobiace rozhranie.

Je to však zároveň aj jedno z najväčších úskalí. Zjednodušená funkcionalita, neustále notifikácie a upozornenia môžu rýchlo prerásť cez hlavu a viesť k unáhlenému správaniu, čo je najmä z pohľadu dlhodobého investovania (rozumej 5 a viac rokov) jedna z najväčších chýb.

Robo-poradcovia a kopírovanie investorov

Investovanie cez mobilné aplikácie môže byť lákavé najmä pre mladých začínajúcich investorov, pretože láka na rôzne technologické vymoženosti. Napríklad robo-poradcov, teda inteligentné algoritmy, ktoré Vám vytvoria ideálne portfólio na základe aktuálnych trendov a vývoja na burze. Alebo možnosť kopírovania úspešných investorov, ktorá spočíva v kopírovaní Vami zvolených investorov, ich investičných portfólií alebo stratégií s cieľom dosahovania rovnako vysokých výnosov.

Poplatky

Dostupné investičné aplikácie často lákajú na investovanie bez poplatkov, no pamätajte na slávny výrok Miltona Friedmana – „Obed zadarmo neexistuje.“ Preto skôr, než sa bezhlavo pustíte do investovania, najprv si podrobne preštudujte poplatkové schémy danej aplikácie. Aj keď jednotlivé transakcie budú bez poplatku, existujú mesačné, manažérske či výstupné poplatky. Zoberte teda do úvahy, koľko percent z výnosu pôjde prevádzkovateľovi investičnej aplikácie.

Väčšina aplikácií sľubuje investovanie bez poplatkov, no pri bližšom pohľade do obchodných podmienok zistíte, že umožňuje napr. iba obmedzený počet transakcií mesačne, pričom viac transakcií je spoplatnených v rôznych balíkoch s mesačným poplatkom. Za prekročenie mesačného limitu transakcií býva účtovaný ďalší poplatok.

Zdroj: revolut.com

Ak sa teda napríklad rozhodnete investovať do akcií 5 amerických spoločností v hodnote 100 € mesačne prostredníctvom Revolut aplikácie, bude Vás to stáť ročne 95,88 €.

V prípade investovania priamo cez obchodníka s cennými papiermi (napr. EIC) zaplatíte 17,76 € ročne pri investovaní 100 € mesačne.

Predaj Vašich dát a bezpečnosť

Mnohé zdroje upozorňujú, že mobilné investičné aplikácie výmenou za nulové poplatky za nákup obchodujú s Vašimi dátami – robia to tak, že miesto toho aby Vaše nákupné pokyny zasielali priamo na burzu cenných papierov, realizujú ich cez tzv. veľkoobchodných maklérov, ktorí vykonávajú nákupné pokyny za nižšie ceny. Táto praktika je vo viacerých krajinách zakázaná a napr. známa platforma Robinhood pomocou nej vytvára až ¾ svojich tržieb.

Navyše, v prípade, že by ste sa stali obeťou hackerského útoku, môžete mať problém spojiť sa so zástupcami mobilnej platformy.

Zákaznícky servis

Veľkou nevýhodou mnohých mobilných investičných aplikácií je chýbajúci zákaznícky servis ako napríklad možnosť zatelefonovať brokerovi alebo finančnému sprostredkovateľovi a poradiť sa o ďalších krokoch vo Vašom investičnom pláne. Mobilné platformy väčšinou využívajú iba možnosť e-mailovej komunikácie alebo chatbot-ov. Predstavte si, že máte na investičnom účte 30 000 € a neviete sa nikomu dovolať, ako sa budete cítiť ?

Zhrnutie

Investičné mobilné aplikácie môžu slúžiť ako jednoduchý štart do sveta investovania. Treba si však dať pozor na skryté poplatky (pretože investovanie zadarmo neexistuje) alebo slabší zákaznícky servis.

Pokiaľ plánujete investovať rozumne a dlhodobo, je vhodné zvážiť poradenstvo od odborného finančného sprostredkovateľa. Ak si vyberiete nás, pomôžeme Vám nastaviť vhodné portfólio, krátkodobú či dlhodobú stratégiu a poskytneme Vám kompletné investičné poradenstvo.

Mám záujem o nezáväznú konzultáciu