Prvé zamestnanie. Nad akými finančnými produktmi by ste mali uvažovať?

Keď po škole začnete pracovať na plný úväzok, budete musieť, resp. mali by ste urobiť viacero finančných rozhodnutí. Dôležité je, aby ste sa rozhodli, ako utrácať peniaze predtým ako ich dostanete. Vytvorením plánu kam pôjdu Vaše peniaze, bude ľahké zostať na správnej ceste.

S narastajúcim príjmom totiž vzniká väčšia finančná zodpovednosť. Od maximalizácie vašich zamestnaneckých výhod, poistenia straty príjmu, plánovania dôchodku, zhodnocovania úspor až po splatenie Vašich študentských dlhov. Môžete sa pripraviť na celoživotné finančné pohodlie, ak sa teraz naučíte základy a vytvoríte si dobré návyky tým, že budete myslieť na budúcnosť už v mladom veku.

Využívajte zamestnanecké benefity naplno

2. pilier, produkt, ktorý je zadarmo a je už aj povinný pre každého pracujúceho. Podstata druhého piliera je veľmi jednoduchá. Z odvodov, ktoré idú do Sociálnej poisťovne (18 % z hrubej mzdy) si časť z nich (aktuálne 5,5 %) viete sporiť a zhodnocovať na svojom vlastnom súkromnom dôchodkovom účte.

Pr. Ak zarábate 1 500 € v hrubom, viete si každý mesiac odložiť na svoj dôchodkový účet 82,5 € zadarmo.

O zmenách v II. pilieri sa viete dočítať v našom článku TU.

3. pilier slúži ako doplnkový príjem na dôchodok. Príspevky do tretieho piliera sa na rozdiel od II. piliera odvádzajú z Vašej čistej mzdy a sú zhodnocované vo fondoch. Výhodný je len vtedy, ak Vám prispieva aj zamestnávateľ. Minimálne rovnakou sumou ako si prispievate Vy, resp. ideálne vyššou.

V oboch prípadoch vyššie spomenutých produktov je veľmi dôležité mať správne nastavené fondy.

Finančná rezerva

Finančná rezerva je často podceňovaná, avšak je veľmi dôležité byť pripravený na nečakané situácie. Vytvorenie finančnej rezervy by malo byť medzi prvými finančnými rozhodnutiami. Jej výška by mala byť vo výške minimálne 3 mesačných príjmov. Dôležité je, aby ste mali k nej ľahký prístup, čiže hneď na účte alebo do pár dní. 

Poistenie straty príjmu

Akonáhle zarábate, mali by ste smerovať časť svojho príjmu na jeho ochranu. Možno si myslíte, že nepotrebujete poistenie vo veku 25 rokov v tom zmysle, že ešte nemáte manžela / manželku alebo deti, ktoré sú závislé od vašich príjmov. V súčasnosti vo veľa prípadoch majú problémy aj mladí ľudia, či už následkom vážnej choroby, autonehody alebo vážneho úrazu. Ľahko sa vieme ocitnúť v situácií, kedy nemáme všetko vo svojich rukách, preto treba k poisteniu pristupovať zodpovedne. Pointa je veľmi jednoduchá, ochráňte svoj príjem a zdravie kvalitne nastaveným poistením, ktorého cenovka je od 2-5% z čistého príjmu a nenechajte nič na náhodu.

Dlhodobé investovanie

Dlhodobé investovanie je kľúčom k lepšiemu životnému štandardu. Veľkou výhodou v mladom veku je, že čas hrá vo Váš prospech a investovať Vám stačí s desiatkami eur. Čím neskôr začnete, tým viac to budete musieť odkladať. Dlhodobo najvýhodnejšou formou investovania sú jednoznačne ETF fondy. Viac informácií ako správne investovať do týchto fondov sa viete dočítať v článku TU.

Schopnosť kvalitného nastavenia vášho portfólia po zamestnaní je úlohou kvalitného finančného sprostredkovateľa. Ak by ste mali záujem o bezplatnú konzultáciu, nevahájte nás kontaktovať. 

Mám záujem o nezáväznú konzultáciu